✅ موجودی تمامی سررسیدهای 1402 مجموعه ریحان به پایان رسیده است.
منتظر محصولات جدید ما باشید.

چاپ و صحافی ریحان؛ تولید سررسید تبلیغاتی، تقویم رومیزی، دفتر مشق و هدایای تبلیغاتی

انواع کاغذ سررسید چاپی را در این صفحه معرفی خواهیم کرد.
برای چاپ سررسید انواع مختلفی از کاغذها استفاده می شود که در این مقاله آن را شرح می دهیم:

انواع کاغذ سررسید:

کاغذ تحریر سفید:

رایج ترین نوع کاغذ برای چاپ سررسید تبلیغاتی کاغذ تحریر می باشد که معمولاً از گرماژ 70 گرم آن برای تولید سررسید استفاده می شود. استفاده از کاغذ 60 گرم به دلیل نازکی آن و کاغذ 80 گرم به دلیل ضخامت آن و بزرگ کردن سایز سررسید، کاربرد کمتری در تولید آن دارند.
منظور از 70 گرم چیست: گرماژ کاغذ واحد سنجش ضخامت کاغذ محسوب می شود و منظور از کاغذ 70 گرم کاغذی است که وزن یک برگه ی یک متر مربعی از آن ( طول و عرض 1 متر ) معادل 70 گرم می باشد.

انواع کاغذ سررسید: کاغذ تحریر سفید

انواع کاغذ سررسید: کاغذ تحریر سفید

کاغذ تحریر کرم:

کاغذ کرم که پیش از تولید سررسید در زمینه چاپ قرآن از آن استفاده می شد و هنوز هم بسیاری آن را کاغذ قرآنی می نامند، امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است.
این کاغذ که دارای مغزی کرم رنگ بوده و با چند کد رنگی ( رنگ های روشن تا پرتقالی ) تولید و وارد کشور می شود رایج ترین نوع کاغذ برای تولید سررسید اروپایی محسوب می شود. همانند کاغذ سفید، این کاغذ نیز معمولاً با گرماژ 70 گرم برای این منظور استفاده می شود.
چرا کاغذ کرم؟ کاغذ کرم علاوه بر اینکه سررسید تولید شده را شکیل تر می نماید و در مواردی همچون لب رنگ سررسید، رنگ پذیری بهتری دارد، به این جهت که انعکاس نور کمتری دارد، مطالعه و یادداشت روی آن ضرر کمتری نسبت به کاغذ سفید دارد.
نشانه های کاغذ کرم مرغوب چیست؟ کاغذ کرم معمولاً از کشورهای اندونزی، کره و چین وارد کشور می شوند که کاغذ کرم اندونزی مرغوب ترین آن ها به شمار می رود. تولیدکنندگان سررسید به دلیل قیمت بالای کاغذ کرم و برای کاهش هزینه تمام شده سررسید، ممکن است از کاغذ تولید چین استفاده نمایند؛ ولی کاغذ چینی معمولاً کیفیت پایین تری برای چاپ و حتی استفاده دارد و با لمس هر دو کاغذ متوجه می شوید کاغذ تولید اندونزی نرم تر از کاغذ چینی است و ناخالصی کمتری دارد.

انواع کاغذ سررسید: کاغذ تحریر کرم

انواع کاغذ سررسید: کاغذ تحریر کرم

کاغذ کرم بالکی:

حتماً بین کتاب هایی که در چند سال اخیر چاپ شده اند متوجه شده اید که علیرغم استفاده از کاغذ کرم در آن ها، وزن بسیار سبکی دارند.
برای تولید این کتاب ها از کاغذ بالکی استفاده می شود.
کاغذ بالکی ( Bulky Book Paper ) نوعی کاغذ مکانیکال حجیم شده است که مخصوص کتاب ساخته می شود. این کاغذ از خمیر با کیفیت چوب تهیه می شود و به همین دلیل این قابلیت را دارد که حجم بیش تری از هوا را در خود جای دهد.
تفاوت های کاغذ بالکی با کاغذ تحریر سفید:
1- سبک تر 2- ضخیم تر 3- خوش رنگ تر ( رنگ با خستگی کمتر چشم ) 4- انعطاف پذیرتر 5- زیست محیطی تر به واسطه وزن کمتر و استفاده از جنگل های مدیریت شده
کاغذ بالکی پیش تر در تولید کتاب و دفترچه های فانتزی استفاده می شد ولی به دلیل افزایش قیمت کاغذ کرم، برخی تولیدکنندگان سررسید نیز به سمت تولید سررسید با این نوع کاغذ رفته اند. سررسید تولید شده با کاغذ بالکی از کاغذ کرم ارزان تر و بسیار سبک تر است ولی کیفیت و زیردست کاغذ کرم بالاتر از این نوع کاغذ می باشد.
* توضیحات مربوط به کاغذ بالکی از کتابِ کاغذِ کتاب برداشت شده است.
مقاله انواع کاغذ سررسید به طور اختصاصی توسط تیم تحریریه ی مجموعه چاپ و صحافی ریحان تولید شده است. لطفاً در صورت استفاده از این مطلب در وبگاه خود، با قرار دادن نام و لینک وب سایت مجموعه ریحان، حقوق مولف را رعایت نمایید.
منبع: گروه تبلیغاتی ریحان

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.