جهت دریافت کاتالوگ و لیست قیمت انواع دفتر مشق، دفتر دوخط، دفتر شطرنجی و نقاشی روی لینک زیر کلیک نمایید.
دریافت کاتالوگ و لیست قیمت دفتر مشق
02188711391 - 02188551251
09057048596

چاپ و صحافی ریحان؛ تولید سررسید تبلیغاتی 1404، تقویم رومیزی ۱۴۰۴ ، دفتر مشق و هدایای تبلیغاتی

نکات مهم برای گرفتن چاپ مناسبنکات مهم برای گرفتن چاپ مناسب را در این مطلب مرور می کنیم.
با ندانستن تنظیمات ماشین ،گرفتن چاپ خوب نیاز به معجزه دارد. اگر بدون معجزه میخواهید کیفیت چاپ عالی داشته باشید متن زیر را بدقت مطالعه کرده و بر روی ماشین اجرا کنید.
Dial Indicator در ایران به ساعت اندیکاتور شناخته می شود.
Magnetic Base پایه مگنت که ساعت اندیکاتور به آن بسته می شود.
ساعت اندیکاتور برای تنظیم و کنترل ماشین اصلی ترین ابزار است که باید در هر چاپخانه موجود بوده و هر چند یک بار محور های مختلف درگیر چاپ بوسیله این ابزار کنترل شود. و همچنین هر وقت که مندریل در ماشین های چاپ تیوب – لیوان و … تعویض میشود قبل از شروع چاپ باید با این ابزار کنترل گردد. ساعت اندیکاتور و پایه مگنت را تقریبا در هر شهری و در هر فروشگاهی که لوازم تراشکاری بفروشد میشود خریداری نمود و قیمت چندانی هم ندارند. در نگهداری ساعت اندیکاتور هم بایستی دقت کرد چون ابزار دقیق و حساسی است. همچنین در بستن آن به پایه مگنت نباید پیچ گیره مربوطه را زیاد سفت کرد چون ساعت را از کار خواهد انداخت.
ساعت اندیکاتور یک دستگاه اندازه گیری است که میتواند اندازه ۰۱/۰ میلیمتر را تشخیص دهد. برای درک ۰۱/۰ میلیمتر باید بدانید که ضخامت موی انسان تقریبا ۰۵/۰ میلیمتر است.پس این ابزار میتواند مقادیری به اندازه یک پنجم موی انسان را اندازه گیری کند.
در ماشین های تیپ چاپ لیوان از این دستگاه برای تشخیص

۱- متفاوت بودن اندازه مندریل ها باهم
۲- لنگ بودن تک تک مندریل ها
۳- لنگ بودن هر کدام از محور های ایندکس
۴- عقب جلو بودن محورهای ایندکس
۵- لنگ بودن سیلندرهای کلیشه
۶- لنگ بودن سیلندر مرکزی استفاده میشود.
مورد ۱ و ۲ را بایستی در هر بار که مندریل را برای چاپ سایز دیگری از لیوان تغییر میدهیم کنترل کنیم . و موارد بعد باید هر چند ماه یک بار وهمچنین در صورت دیدن مشکلاتی در چاپ کنترل شود .
طرز کار با ساعت اندیکاتور:
پایه دارای یک آهن ربای قوی است که با چسبیدن به قسمتی از ماشین که ثابت است ساعت اندیکاتور را در موقعیتی قرار میدهد که بتواند محورهایی را که لازم است کنترل کند. با چند دقیقه کار با پایه و ساعت مهارت کافی برای تنظیم پایه را بدست خواهید آورد. نکته مهم این است که میله اندازه گیر ساعت بایستی در زمان اندازه گیری عمود برمحور تنظیم شود .
۱-گاهی میبینید که از هشت لیوان روی ایندکس یکی چاپ نمیگیرد و یا چاپ کمرنگی دارد.
۲-گاهی لیوانی را میبینید که از ۳۶۰ درجه دور آن قسمتی چاپ نشده یا چاپ کم رنگ دارد.
در این مواقع برای رفع عیب بایستی حتما از ساعت اندیکاتور استفاده کرد. ولی با کمال تاسف در کارگاههایی که فقر تکنیکی دارند با زیاد کردن فشار سیلندر مرکزی ، باعث استهلاک سریع بلانکت میشوند وهم در دراز مدت باعت از بین رفتن رولینگ های محور مندریل ونهایتا از دقت افتادن ماشین میشوند. ولی در صورتی که از همان اول، قبل از شروع فقط چند دقیقه وقت گذاشته بودند تا مندریل ها رابا ساعت اندیکاتور کنترل کنید این مشکل بوجود نمی آمد. کنترل مندریل ها با ساعت اندیکاتور بعد از چند بار تمرین حداکثر پنج دقیقه بیشتر وقت نخواهد گرفت.
برای تشخیص خطا و رفع آن بایستی.
۱- ماشین را با دور آرام چرخانده تا مطمئن شوید که کاملا در وضعیت چاپ قرار گیرد.
۲- ساعت اندیکاتور را طوری قرار دهید که میله اندازه گیر ساعت عمود بر محور و بر وسط مندریل فشرده شود.(هر کدام از مندریل ها که دم دست بود و بسته به ماشینهای مختلف جای ثابتی برای پایه مگنت مهیا باشد.)
۳- وقتی ساعت در جای صحیح قرار دارد در دفعات اول به کمک نفر دوم پیچهای ارتباطی و کلید مگنت را ببندید.
۴- با دست میله اندازه گیر ساعت را فشار دهید . در این حالت بایستی میله بتواندهم داخل برود و هم بوسیله مندریل فشرده شده باشد تا در صورت عقب رفتن حداقل دو سه میلیمتر بیرون بیاید.
۵- مندریل را به آرامی با دست یک دور کامل بچرخانید . تغییرات عقربه بزرگ نباید از ۵خط که نشانگر ۰۵/۰ ملیلمتر است بیشتر شود . این تغییرات هر چقدر کمتر باشد بهتر است . در صورتی که لنگی بیشتر شود قسمتی از لیوان چاپ نخواهد شد. با روشن کردن ماشین با دور آرام و آوردن مندریل های بعدی همه آنها را از نظر لنگ بودن کنترل کنید.
۶- در صورتی که یکی از مندریل ها عدد لنگی بیشتری را نشان دهد. اولین احتمال لنگ تراشیده شدن مندریل است . دومین احتمال کج شدن محور مندریل در اثر فشار بیش از اندازه به آن بوسیله سیلندر مرکزی است. برای تشخیص خطا مندریل را باز کنید ، سپس میله اندازه گیر ساعت را بصورت عمود بر محود مندریل قرار داده و با چرخاندن آن لنگی محور را هم کنترل کنید . محور در صورت لنگ شدن بایستی تعویض شود ، که به دلیل حساسیت ،نیاز به تکنسین فنی با تجربه دارد تا بدون آسیب زدن محور را تعویض کند. و مندریل را هم در صورت لنگ بودن بایستی عوض کنید.
۷- مورد دیگری را که بر روی هر مندریل میتوانید کنترل کنید خراب شدن رولینگهای (بلبرینگ) محور مندریل است . در حالتی که ساعت را بر روی هر کدام از مندریل ها قرار داده اید مندریل را با فشار دست تکان داده به عقربه ساعت نگاه کنید . اگر پایه مگنت را درست و به جا بسته باشید و رولینگ ها سالم باشد ، تکان عقربه از دو یا سه صدم میلیمتر زیادتر نخواهد بود که آن هم به جهت فضای خالی بین ساچمه های رولینگ ها بوده و اشکالی ایجاد نمیکند. ولی اگر یکی از مندریل ها جابحائی غیر عادی داشته باشد، یا رولینگ ها در اثر فشار بیش از حد خراب شده یا محور مندریل از داخل شکسته. که در هر دو صورت حتما بایستی بوسیله تکنسین ماهر تعویض شوند.
۸- فاصله مندریل ها به سیلندر مرکزی کم و زیاد شده در نتیجه برای چاپ یک یا چند تا از مندریل ها نیاز به فشار زیاد بلنکت یا همان سیلندر مرکزی است. این از جمله شایعترین ایرادات مندریل میباشد .که اگر مقدار آن زیر یا حدود ۱/۰ میلیمتر باشد. با فیلرکاری از واشر های فلزی نازک قابل حل است ولی در صورت زیاد بودن خطا مندریل ها بایستی دوباره به قسمت تراشکاری عودت داده شود..(توجه شود چون ما برای لنگی مندریل ها عدد مجاز ۰۵/۰ را در نظر گرفتیم طبعا برای مقایسه محور ها با هم تمام آنها را با چرخاندن در بالاترین یا کمترین اندازه شان باهم مقایسه کنید.)
۹-بعضی اوقات به دلیل مونتاژ ایندکس بوسیله اشخاص غیر ماهر که این هم اکثرا به جهت قرار گرفتن یک پلیسه فلزی و … ما بین ایندکس و محل نصب آن است ایندکس بصورت کج قرار گرفته و محور مندریل ها نسبت به سیلندر مرکزی عقب جلو میشوند که نتیجتا یکی دو لیوان از لیوانهای دور ایندکس چاپ نمیگیرد و برای چاپ گرفتن نیاز به فشار زیاد سیلندر مرکزی دارند. این حالت را هم بایستی با مقایسه عدد نشان داده شده ساعت محور مندریل ها با یکدیگر کنترل کرده و در صورت خطا نسبت به حل آن اقدام نمود.
از موارد ی که در بالا ذکر شد بیشتر عقب جلو بودن مندریل که در اثر خطای ماشین کاری پیش میآید و دوم کنترل لنگ بودن مندریل باید همواره بعد از تعویض مندریل کنترل شود و موارد دیگر جزء تست و کالیبراسیون ماشین است که بسته به حجم کار هر ماه یا چند ماه یک بار انجام میشود.
کسانی که در زمینه چاپ لیوان کار میکنند چون کمتر با جامعه چاپ تماس دارند لذا گاها بدلیل عدم مطالعه از ابتدائی ترین ابزارهای این حرفه بی اطلاع می مانند. این وسیله را میتوان از اکثر لوازم التحریر فروشی های معتبر با قیمت چند هزار تومان خریداری کرد. این وسیله برای دیدن دقیق کار چاپی و تشخیص معایب آن جزء ضروریات است.

چاپ سررسید 1404 گروه تبلیغاتی ریحان با ماشین آلات بروز چاپ انجام شده و کیفیت خروجی چاپ سررسیدها در حد بالایی می باشد.

منبع مقاله نکات مهم برای گرفتن چاپ مناسب: مرکز اطلاعات کاغذ ایران

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.